Bel Fıtığı

Bel omurları arasındaki disklerin dışındaki annulusun (lifli zarsı yapılar) yırtılmasıyla içlerindeki maddenin dışarı taşarak omurga kanalına baskı yapması sonucu oluşur. Bu yırtılma sonucu;

  • Bel ağrısı
  • Kalçada başlayan ve bacağa vuran ağrılar
  • Bacakta uyuşma ve karıncalanma
  • Belirli kas gruplarında güçsüzlük ortaya çıkmaktadır.

Genel popülasyona bakıldığında insanların %80’i hayatları boyunca en bir kere bel ağrısı çekerler. Bel ağrılarının büyük kısmı omurgayı çevreleyen kaslar, bağlar ve eklemlerden kaynaklı iken, bir kısmı da diskin kendisinden kaynaklıdır. Her bel ağrısı yapan disk fıtıklaşmış olmayacağı gibi, fıtıklaşmış disklerin (bel fıtığı) bir kısmı bel ağrısına da sebep olurken, asıl şikayet genellikle bacağa vuran şiddetli ağrılardır.

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtıklarının birçoğu ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilir. İlaçlar, fizik egzersizler kullanılan konservatif (ameliyat dışı) tedavi seçenekleridir. Bazı durumlar vardır ki bu durumlarda cerrahi tedavi ilk seçenek olmalıdır;

  • İlerleyici güç kayıpları
  • İdrar ve gaita yapmada zorluk, tutamama
  • Çok şiddetli, ilaçlarla sakinleşmeyen bacak ağrısı

Bu durumların dışında bel fıtığında eğer sadece ağrıya yönelik tedaviler yapılacaksa, hastanın kendi kararına bırakılarak 4 hafta ameliyatsız takip yapılabilir. İlaçlar, fizik tedaviler vs. Ancak bu süre sonunda şikayetleri geçmeyen, hayat konforu bozulan hastalar yapılacak basit bir mikrocerrahi ameliyatı ile ağrılarından kurtulacakları bilmelidir.

Cerrahi Yöntemler

Günümüzde tercih edilen bel fıtığı ameliyatı mikrocerrahi yöntemi ile diskin temizlenmesidir. Tüm dünyada kabul gören, altın standart tedavi budur. Ancak endoskopik ve mikro-endoskopik diskektomilerde uygulanabilmektedir. Ancak ameliyat mikroskopları 3 boyutlu bir görüntü sağlarken, endoskopik yöntemler 2 boyutlu görüntü sağladıklarından, özellikle mikroskobik çalışmaya alışkın olan biz beyin cerrahları mikrodiskektomiyi tercih etmekteyiz.

Cerrahi Sonrası

Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar 15 gün istirahat etmelidir. Sonrasında bel hareketlerine dikkat ederek günlük hayatlarına geri dönebilirler. Ancak 6 ay boyunca ciddi fizik aktivitelerden kaçınmalıdırlar.

Bel fıtığı ameliyatından sonra en sık sorulan soru “tekrarlayacak mı?” dır. Standart bir mikro cerrahi ameliyatından sonra bel fıtığının tekrarlama olasılığı %2-15 arasında değişkendir. Bu oran cerrahi tecrübe bilinçli hastalar ile minimumlara inerken tersi de söz konusu olabilir.